اثر گرده گل در ورزشکاران

کدام نوشیدنی ؟
اکتبر 10, 2018
مزایای بره موم عسل
نوامبر 5, 2018

https://pi-dubai.com/or0yg53as در نظر کارشناسان گرده گل چیست و آیا گرده واقعا بهبود عملکرد ورزشی تاثیر دارد یا خیر ؟

 

چکیده

گرده زنبور عسل یک مکمل ورزشی بسیار محبوب است

این ( گرده ) به من انرژی می دهد یک گزارش معمول از ورزشکارانی است که از گرده گل استفاده می کنند که شدت عملکرد ورزشی آنها را بالا یا به مقدار متوسط افزایش می دهد.

‎قهرمانان دو سرعت جهانی از آن استفاده می کنند، همچنین دونده های ماراتن حرفه ای والبته کسانی که به صورت تفریحی ورزش می کنند. همچنین گرده گل به عنوان یک عامل ریکاوری سریع پس از فعالیت های ورزشی سخت و شدید نیز توصيه شده است.

‎اخیرا دانشمندانی از آزمایشگاه کشاورزی و مواد غذایی بارسلون یک آنالیز شیمیایی دقیق و مفصل از گرده جمع آوری شده توسط زنبورعسل انجام دادند (رفرنس ۱) . آنها ۱۵ ترکیب اصلی در گرده شناسایی کردند. مواد شیمیایی غالبی که درگرده وجود داشت فلونوئیدهای گلیکوزیدی بودند – ترکیبات شبه قندی وساختارهای حلقه مانند که به عنوان آنتی اکسیدان ها عمل می کنند.

‎اگر نگاهی دقیق به تحقیقات علمی در مورد گرده ها داشته باشیم، باید نتیجه گیری کرد که ورزشکارانی که از گرده به عنوان مکمل استفاده میکنند در عملکرد انها تغییر ایجاد شده است و اينكه یک مطالعه و تحقیق استفاده ی گرده ی گل را به ارتقا و بهبود ظرفیت عملکرد کاری وزنه برداران ربط داده است (رفرنس ۲)

یکی از تحلیلی ترین آنالیزها برروی اثرات مکمل گرده گل بر ظرفیت ورزشی در ورزشکاران توسط دانشمندان متخصص در دانشگاه ایالتی لوئیزیانا چند سال پیش انجام شد.

‎نتیجه این شد که عملکرد دوندگان به طرز چشمگیری در طی دوره مطالعه بهبود و ارتقا یافت .

https://www.john-kirk.co.uk/?p=wc42gby ادامه مطلب ….


‎از نظرکارشناسان گرده گل چیست وآیا گرده واقعا در بهبود عملکرد ورزشی تاثیر دارد یا خیر برای فهمیدن این موضوع حتما مقاله ی زیر را مطالعه کنید

‎گرده گل یک مکمل ورزشی بسیار محبوب است، اما اکثر ورزشکاران حتی کسانی که گرده گل را در رژیم غذایی خود قرار می دهند برایشان تشخیص اینکه ایا گرده با ترکیب عناصر شیمیایی اش به عنوان یک نیروزا عمل میکند یا خیر سخت است ***** این ( گرده) به من انرژی می دهد ***** یک گزارش معمول از ورزشکارانی است که از گرده گل استفاده می کنند که شدت عملکرد ورزشی آنها را بالا یا به مقدار متوسط افزایش می دهد. قهرمانان دو سرعت جهانی از آن استفاده می کنند، همچنین دونده های ماراتن حرفه ای والبته کسانی که به صورت تفریحی ورزش می کنند. همچنین گرده گل به عنوان یک عامل ریکاوری سریع پس از فعالیت های ورزشی سخت و شدید نیز توصيه شده است.آیا اثرتلقین در کار است؟ یا اینکه در گرده واقعا عاملي انرژى زا وجود دارد؟ اخیرا دانشمندانی از آزمایشگاه کشاورزی و مواد غذایی بارسلون یک آنالیز شیمیایی دقیق و مفصل از گرده ی جمع آوری شده توسط زنبورعسل انجام دادند (رفرنس ۱). آنها ۱۵ ترکیب اصلی در گرده شناسایی کردند. مواد شیمیایی غالبی که درگرده وجود داشت فلونوئیدهای گلیکوزیدی بودند – ترکیبات شبه قندی وساختارهای حلقه مانند که به عنوان آنتی اکسیدان ها عمل می کنند . فنل های اصلی و مهم (کربنات اسید سیتریک محلول) در گرده ، روتین و کورستین بودند که هر دواخیرا به صورت وسیعی در نظر رسانه های مطبوعاتی مورد توجه قرار گرفته اند سطح کل فنول های موجود بیشتراز ۰.۸۵ گرم در ۱۰۰ و سطح غلظت فلونوئیدهای یافت شده در آن بیشتر از ۰.۳۵ گرم در هر ۱۰۰ گرم بود . این گزارش ازدانشمندان اسپانیایی بسیار جالب است، زیرا دانشمندان و مربیان ورزشی به طور سنتی همچنین متخصصان تغذیه پیشنهاد کرده اند که گرده گل به طور عمده از ویتامین ها، مواد معدنی و اسید آمینه تشکیل شده است و توجه کمی به محتوای فلونوئیدی آنها شده است. کورستین، یکی از فلونوئیدهای اصلی گرده گل، در واقع یک رنگدانه گیاهی است که در بسیاری از مواد غذایی علاوه بر گرده گل مثل، پیاز، سیب، انواع توت ها، چای، مرکبات و شراب قرمزو غیره یافت می شود. به فلونوئیدها رسما نام هایی باعنوان ویتامین P و ویتامین C2 داده شد. کورستین می تواند به عنوان یک مکمل مستقل و یا به عنوان بخشی از مخلوط فلونوئیدها و آنتی اکسیدان ها فروخته شود( ارائه شود)

‎کورستین برای درمان آلرژی مورد استفاده قرار گرفته و گفته می شود که مانند آنتی هیستامین عمل می کند – ادعایی که توسط برخی مطالعات آزمایشگاهی حمایت شده است. در یک واکنش آلرژیک، بدن هیستامین تولید می کند که ممکن است باعث عطسه، آبریزش بینی، کهیر، خارش و غیره شود .

‎بعضی از طرفداران کورستین ادعا می کنند که کورستین ازآنتی هیستامین های مرسوم موثرتر است و سبب خواب آلودگی که یک عارضه جانبی از آنتی هیستامین های سنتی است نمی شود، (البته نه در مدل های جدیدتر انتی هیستامین) بعضی از طرفداران کورستین ادعا می کنند که این ترکیب از بیماری های قلبی و سرطان جلوگیری می کند و در واقع برخی از محققان معتقدند که این عنصر جادویی در شراب قرمز است که از قلب محافظت می کند.

‎گفته می شود که ترکیب کورستین و روتن، قدرت مویرگ ها (کوچکترین رگ های خونی) در تنظیم نفوذپذیری راافزایش می دهد . همینطور به عنوان یک مکمل برای ویتامین C در حفظ کلاژن – سیمان بین سلولی و ساختاراصلی متصل

کننده ی تاندون ها و رباط ها بهم دیگر موثر است وممکن است برای جذب بهتر در بدن و استفاده مناسب از ویتامین C ضروری باشد. تصور می شود که کورستین و روتن، از نابود شدن ویتامین C در بدن توسط انتی اکسیدان ها ممانعت

می کند و همچنین به محافظت در برابر خونریزی در عروق خونی کوچک و پارگی بافت همبند کمک می کند.

Zolpidem India Buy

‎با این احتساب به نظر می رسد گرده یک ماده ی مفید و سالم است، اما آیا فایده ی خاصی در مصرف گرده گل برای ورزشکاران وجود دارد؟ آیا فلونوئیدها در گرده گل واقعا عملکرد ورزشکاران را افزایش می دهند؟ اگر نگاهی دقیق به تحقیقات علمی در مورد گرده ها داشته باشیم، باید نتیجه گیری کرد که ورزشکارانی که از گرده به عنوان مکمل استفاده میکنند در عملکرد آنها تغییر ایجاد شده است . یک مطالعه و تحقیق استفاده ی گرده ی گل را به ارتقا و بهبود ظرفیت عملکرد کاری وزنه برداران ربط داده است (رفرنس ۲) یکی از بزرگترین ادعاهای گرده گل این است که باعث افزایش غلظت گلبول قرمز و در نتیجه VO2max در ورزشکاران می شود. اما تحقیقات دقیق روی شناگران کالج هیچ تغییری در میزان گلبول های قرمز ‎سطح هموگلوبین، هماتوکریت ودر کل عملکرد کلی مرتبط با مصرف گرده مشاهده نشد(رفرنس۳) . همچنین مخالفان گرده ادعا می کنند که این محصول به دلیل افزایش غلظت پتاسیم خون باعث بالا رفتن عملکرد بدن می شود (این ماده معدنی یعنی پتاسیم به مقدار نسبتا بالایی در گرده وجود دارد) اما تحقیقات موفق به کشف ارتباط بین مصرف گرده و سطح پتاسیم در ورزشکاران نشد. البته تعجب آور نیست، زیرا در ورزشکارانی با غلظت پتاسیم خون نسبتا نرمال، در صورت مصرف زیاد پتاسیم نتیجه ی بدست امده معمول فقط در سطح غلظت بالایی از پتاسیم ادراری اتفاق می افتد.

‎یکی از تحلیلی ترین آنالیزها برروی اثرات مکمل گرده گل بر ظرفیت ورزشی در ورزشکاران توسط دانشمندان متخصص در دانشگاه ایالتی لوئیزیانا چند سال پیش انجام شد. این محققان ۱۲ نفر از دوندگان را در سه گروه در یک فصل ۱۲ هفته ای مورد مطالعه قرار دادند . یک گروه عصاره گرده را روزانه مصرف کردند، گروه دیگر از مکمل های پروتئنی استفاده کردند وبه گروه سوم یک دارونما داده شد(رفرنس ۴) . (دارو نما یک محصول مشابه به داروی واقعی در محیط ازمایشگاه است که ویژگی های آن از لحاظ رنگ ظاهر و بو و طعم یکسان با داروی واقعیست) در طول دوره ی ۱۲ هفته، دوندگان در هر هفته ۷۰-۱۰۰ مایل دویدند البته به غیر از هفته آخر مطالعه . هنگامی که آنها فقط ۶۰ مایل دویده بودند ٬ یعنی حدودا ۴۰ درصد کل مسافت پیموده شده که شامل دویدن فارتلک و دو ی سرعت بود. نتیجه این شد که عملکرد دوندگان به طرز چشمگیری در طی دوره مطالعه بهبود و ارتقا یافت . یعنی سرعت در طول یک مسابقه سه مایلی از ۴.۷ متر در ثانیه به ۵ متر در ثانیه افزایش یافت (به عبارتی سرعت طی مسافت از ۶:۱۵ ثانیه به ۵:۵۲ ثانیه در هر مایل کاهش یافت). علاوه بر این، سطح هموگلوبین خون افزایش یافت ، اما در طول دوره ی ۱۲ هفته، مقدار پتاسیم کمی کاهش یافت. در تحقیق انالیزی ذکر شده میزان مصرف دوندگان از ۲/۷ گرم به بالا در روز برای مدت زمان ۱۲ هفته بود.

جالب است بدانید که گرده گل در مردان در درمان پروستات یعنی التهاب غده پروستات به صورت موفقیت امیزی ثبت شده است (رفرنس ۵). و این به دلیل مقدار بالای آنتی اکسیدان های گرده، که در کنترل پروسه های التهابی مفید هستند است.

‎می توان گفت نتیجه ی نهایی از این مقاله این است که در نهایت، مکمل گرده گل قانونی بوده و از لحاظ مصرف برای ورزشکاران کاملااخلاقی است.

 

https://www.medicinalmarijuanaassociation.com/medical-marijuana-blog/lzeeulivj  

References

  1. J Agric Food Chem vol 49(4) April, pp1848-1853, 2001
  2. Results of studies of effects of taking’Pollitabs’ and’Stark Protein’ drugs on improvement of working capacity of weightlifters, AB Cernelle Symposium for Sportsmen, London, November 1973
  3. Journal of the National Athletic Trainers Association, vol 11, p 124, Fall 1976
  4. Journal of Sports Medicine and Physical Fitness vol 18, pp221-226, 1978 5. Z. Urol., Vol. 56, p 113, March 1963

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود/ثبت نام