همه چیز درباره ی بره ی موم

عسل گزانگبین
ژانویه 23, 2019
14 فکت درباره ی زنبور عسل
ژانویه 24, 2019

بره ی موم

propolis

فواید بره ی موم زنبور عسل از نظر ایمونولوژی در مبارزه با سرطان،قارچها و انگل ها

نوشته شده توسط: Annie Price, CHHC

انتشار شده در تاریخ: February 17, 2017

Updated: July 10, 2018

شما احتمالا با عسل آشنایی دارید و حتی ممکن است طرفدار گرده زنبور عسل یا ژل رویال نیز باشید،اما با یک محصول مشتق شده ی دیگری از زنبور عسل، که خواص سلامتی باور نکردنی دارد نیز آشنایی دارید؟من در مورد پروپولیس (بره ی موم) زنبور عسل صحبت می کنم، که همچنین “چسب زنبور عسل” نیزنامیده می شود. پروپولیس یک ترکیب طبیعی از چند ماده که توسط زنبور عسل تولید شده است ، که شامل یک سری مواد است که از گیاهان و درختان جمع آوری شده.حقیقتااین ماده ی درمانی نه تنهااز زنبور عسل در مقابل مزاحمان حفاظت می کند بلکه همچنین می تواند از همه نوع بیماری های ناخواسته جلوگیری و درمان کند. پروپولیس از زمان های قدیم توسط انسان ها از نظر پزشکی استفاده شده است.به همین دلیل تعجب اور نیست که تا حدودی با فواید پروپلیس زنبور عسل آشنایی داریدکه شامل خواص ضد میکروبی، آنتی اکسیداتیو، ضد زخم و ضد تومور است.(1)در این مقاله می فهمیم که چرا ماده پروپولیس ممکن است محصول انتخابی بعدی شما از زنبور عسل باشد.

پروپولیس (بره ی موم) زنبور عسل چیست؟

پروپولیس زنبور عسل باعنوان یک ترکیب صمغی تعریف شده است که توسط زنبور عسل با ترکیب کردن بزاق و موم خودهمراه با موادخارج شده از جوانه های درختی، ساقه ها و سایر منابع گیاهی تولید می شود. رنگ پروپولیس شدیدا بسته به این است که زنبور از طبیعت چه موادی راجمع آوری می کند تا آن را تولید کند، اما معمولا پروپولیس زنبور عسل یک طیفی از قهوه ای تیره است.پروپولیس نقش بزرگی برای زنبور عسل ایفا می کند. از آن برای بستنشکاف ها و شکستگی های ناخواسته کوچک در کندو استفاده می کنند (شکاف های بزرگتر با موم زنبور عسل پر می شود). این امری بسیار مهم است، زیرا اگر این حفره ها به درستی بسته نشوند، کندوبامزاحمت چندین مهاجم تهدید کننده مانند مار و مارمولک ها مواجه می شود.وقتی که دانشمندان در مورد ترکیب شیمیایی پروپولیس دقیق تر شده اند، دریافتند که در واقع حاوی بیش از 300 ترکیب طبیعی، از جمله اسیدهای آمینه، کومارین ها، آلدهید های فنولی، پلی فنل ها، تريویرپن ها، کینین ها و استروئید ها هستند. به طور کلی، پروپولیس خام تقریبااز 50 درصد صمغ، 30 درصد موم، 10 درصد اسانس، 5 درصد گرده و 5 درصد ترکیبات مختلف ارگانیک دیگر تشکیل شده است. چیز جالبی که در مورد پروپولیس است و البته برای در مورد عسل نیز صدق می کند، این است که ترکیب پروپولیس همیشه بسته به زمان دقیق جمع آوری، محل جمع آوری و منابع گیاهی استفاده شده توسط زنبور عسل متفاوت است. (2)حتما فکر میکنید که پروپولیس زنبور عسل یک معجزه گر جدید در سلامتی انسان است، اما باید گفت که قدمت استفاده از این فراورده ی زنبور عسل تقریبا به دوره ارسطو می رسد. مصری های باستان نیزاز پروپولیس در فرآیند مومیایی خوداستفاده می کردند، در حالی که برای یونانیان و آشوری های باستان در متد های درمانی زخم ها و تومور مورداستفاده بود(3)همچنین علم و تجربه ی شخصی نبز نشان می دهد که پروپولیس زنبور عسل امروزه یک داروی باور نکردنی محسوب می شود.حالا، اجازه دهید در مورد برخی از مزایای خاص پروپولیس صحبت کنیم.

شش مزایای پروپولیس زنبور عسل در سلامتی:

 

1.کمک به مبارزه با سرطان

یکی از مزایای مورد توجه پروپولیس زنبور عسل این است که به نظر می رسد دارای خواص ضد تومور و ضد سرطان است. در حال حاضر بیش از 300 مطالعات علمی و مقالات با تمرکز برروی ضد سرطان بودن پروپولیس و درمان آن وجود دارد. به نظر می رسد که دو پلی فنول از پروپلیس به عنوان قوی ترین عامل ضد تومور شناخته شده است.

یکی از آنها استر های فنیل اسید کافئیک از پروپولیس گیاه صنوبر و دیگری Artepillin C ازپروپولیس گیاه Baccharis  از خانواده ی کاسنی می باشد.دانشمندان معتقدند که توانایی پروپولیس برای جلوگیری از ایجاد سرطان ،در هر دو مدل حیوانی و کشت سلولی انسان به دلیل این است که پروپولیس می تواند سنتز DNA در سلول های سرطانی را مهار و نیز ایجاد آپوپتوز (مرگ سلولی برنامه ریزی شده) در انها شود .یک تحقیق در سال 2016 اثر عصاره پروپولیس از منطقه شمال تایلند بر رشد سلول های سرطانی را ارزیابی کرد. تمام عصاره ها حاوی فعالیت آنتی اکسیدانی بالا و همچنین محتوای فنول و فلاونوئیدی بالایی بودند. به طور کلی، عصاره پروپولیس، فعالیتهای ضد سرطانی را نشان داد و سبب بقای بیشتر حیواناتی که از قبل تومور داشتند،شد.ازاین مطالعه نتیجه گرفته شد که: “با توجه به این یافته ها، مشخص می شود که عصاره پروپولیس می تواند به عنوان یک عامل طبیعی در درمان سرطان بسیار مفید باشد”(4)

2.درمان علائم و نشانه های مربوط به بیماری های قارچی

قارچ یا عفونت های قارچی ناشی از آلبیکنس،که یک قارچ مخمر است ایجاد می شود. که این شایع ترین نوع عفونت مخمر موجود در دهان، روده و واژن است و ممکن است بر روی پوست و سایر غشاهای مخاطی تاثیر بگذارد. اگر سیستم ایمنی در فرد بهینه باشد، این نوع از عفونت های مخمر به ندرت جدی است. با این حال، اگر سیستم ایمنی به درستی عمل نکند، عفونت قارچی ممکن است به سایر نقاط بدن منتقل شود، از جمله خون وغشاهای اطراف قلب و یا مغز. (5)یک مقاله ی منتشر شده درمجله Phytotherapy Research ادعا می کندکه عصاره پروپولیس بیماری کاندیدیازیس دهان رادر 12 بیمار مبتلا به التهاب دندانی مهار کرده است.(6)تحقیقات دیگری که در سال 2011 در مجله Medicinal Food منتشر شد، اعلام کرد که پروپولیس به نظر می رسداین فراورده ی زنبور عسل با بیشترین فعالیت ضد قارچی است که اثر آن بر روی 40 گونه مختلف مخمر، از جمله Candida Albicans، ثابت شده است. سایر فراورده های زنبور عسل شامل عسل، گرده زنبور عسل و رویال ژلی نیز مورد آزمایش قرار گرفتند. (7)

3.تکثیر تبخال (زخم سرد) را متوقف می کند

عفونت ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) بسیار شایع است. HSV-1 عامل اصلی عفونت های تبخال بر روی دهان و لب است که معمولا به عنوان زخم های سرد و تاول شناخته می شود. ویروس تبخال می تواند تا پایان عمر درون سیستم ایمنی بدن انسان باقی بماند و به طور دوره ای باعث ایجاد تاول هایی می شود که در سطح پوست پخش می شوند و به زخم های باز تبدیل می گردند. بهبودزخمهای تبخال معمولا حدود 10 تا 14 روز طول می کشد و به دلایل مختلف آزاردهنده است از جمله – باعث قرمزی، درد، سوزش و البته خجالت برای حظور در مکتن های عمومی می شوند.همچنین HSV-1  می تواند باعث تبخال تناسلی نیز شود، اما عامل اصلی تبخال تناسلی ویروس HSV-2 است.خبر خوب این است که مطالعات آزمایشگتهی نشان داده است که پروپولیس می تواندشیوع HSV-1 و HSV-2 متوقف کند. مطالعه ای دیگر پیرامون افراد مبتلا به تبخال تناسلی انجام شد که در آن پماد زوویراکس که یک درمان متعارف برای تبخال تناسلی است و علائم عفونت را کاهش می دهدرا با یک پماد حاوی پروپولیس مقایسه کردندچیزی که محققان یافتند این بود که افرادی که از پماد پروپولیس استفاده کردند سریعتر از کسانی که از پماد موضعی Zovirax استفاده می کردند بهبود یافتند. مطالعه دیگری نیز نشان داد که پماد پروپولیس احتمالا 3 درصد بیشتر از  zoviraxدرد و مدت زمان بهبود زخم را کاهش دهد.(8)این تحقیقات توضیحی است برای دلیل این که چرا بسیاری از بالم های طبیعی لب که مختص درمان زخم های تبخال اند حاوی پروپولیس هستند.

4.جلوگیری و درمان سرماخوردگی و گلودرد های خفیف

مطالعات علمی نشان داده اند که عصاره ی پروپولیس می تواند  به طور طبیعی از سرماخوردگی که معمولا باعث گلودرد های شدید میشود،جلوگیری کند و همچنین مدت زمان دوره ی سرماخوردگی رانیز کاهش می دهد، در یک مطالعه دیگر عصاره ی آبی پروپولیس را به گروهی از کودکان مدرسه ای به مدت یک سال تجویز کرد. دوز دقیق از عصاره به صورت روزانه داده نمیشد، اما کودکانی که تحت استفاده ی پروپولیس بودند در آنها سرماخوردگی کمتری با علائم حاد یا مزمن دیده شد.همچنین در میان کودکان نیز نسبت به استفاده ی پروپولیس واکنش بدی دیده نشد.(9)در یکی دیگر از ارزیابی های علمی مرتبط با اثرات پروپولیس زنبور عسل بر روی سرماخوردگی نشان داده شد گروهی که عصاره پروپولیس (مقدار مشخص نشده) استفاده می کردند سریع تر از گروهی که داروهای شیمیایی مصرف کردند از علایم سرماخوردگی رهایی پیدا کردند. به طور خاص، نشانه های سرماخوردگی در افرادی که پروپولیس مصرف میکنند دو و نیم برابر سریعتر از افرادی که دارو های شیمیایی مصرف کردند از بین رفت.(10)

5.مبارزه با انگل ها

Giardiasis یک عفونت انگلی است که می تواند در روده کوچک رخ دهد و توسط یک انگل میکروسکوپی به نام Giardia lamblia ایجاد می شود. ژیاردیا را از تماس با افراد آلوده یا غذای آلوده یا آب آشامیدنی انتفال می یابد. محققان در یک کارآزمایی بالینی با بررسی اثرات عصاره پروپولیس بر روی 138 بیمار (بزرگسال و کودکان) مبتلا به ژیاردیا دریافتند که عصاره پروپولیس منجر به 52 درصد بیشتر در میزان بهبودی کودکان و 60 درصد بهبودی بیشتردر بزرگسالان شد.(11)

6.افزایش باروری برای زنان مبتلا به آندومتریوز

یک کارآزمایی کنترل شده در خصوص اثر مکمل پروپولیس بر روی زنان با ناباروری اندومتریوز خفیف صورت گرفت. محققان دریافتند که مصرف پروپولیس زنبور عسل در دوزهای 500 میلی گرم دو بار در روز به مدت شش ماه منجر به افزایش میزان بارداری تا 60 درصد بیشتر در مقایسه با افزایش 20 درصدی گروهی دیگر که داروهای شیمیایی مصرف می کردند شده است.(12) مطالعات همچنین نشان می دهد که پروپولیس می تواند زنان نابارور بدون آندومتریوز را بارور کند.

پروپولیس زنبور عسل برای قرن ها به زنبور عسل و انسان هاکمک کرده است. در حالی که زنبور عسل از آن استفاده می کند تا شکاف های کندو را درست کند و کندو را از مهاجم ها حفظ کند، در همین حین انسان ها نیزاز پروتئین آن برای اهداف دارویی  چه برای داخل و چه حالت موضعی استفاده می کنند.

1 دیدگاه

  1. mohammad22 گفت:

    خونه ما همیشه از بره موم استفاده میکنند . در کل باید بگم خیلی عالیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود/ثبت نام