مقایسه ی عسل و شکر
فوریه 5, 2019

بیشترین گونه های مورد استفاده ی زنبور عسل

تعریف bee stocke

به تعبیری، اصطلاح “bee stocke” به ترکیبی از صفات ژنتیکی اشاره دارد که مشخصه ی خاصی ازقسمتی از زنبور عسل است. برخی از این خصوصیات که معرف و مشخصه ی نوع خاصی از زنبور عسل هستند عبارتند از گونه، نژاد، منطقه ای که زنبور به طور محلی در آنجا یافت می شود، اندازه و جمعیت زنبور عسل یا حتی نوع و روشی که یک زنبور عسل پرورش داده میشود.اگر چه طبقه بندی روشنی از انواع زنبورهای عسل به دلیل استثنائاتی که در قوانین مربوط به کلاسیفیکیشن زنبور عسل وجود دارد،در دسترس نیست،اما کارشناسان دارای نشانگرهای مخصوص خود هستند که بوسیله ی آنها نوع زنبور عسل و طبقه ی آن را مشخص می کنند.در اینجا برخی از شایع ترین گونه های زنبور عسل و ویژگی های منحصر به فرد آنها را آورده ایم.

 

زنبور ایتالیایی Italian bee

این نوع از زنبور عسل متعلق به زیرمجموعه ی رده ی Apis mellifera ligustica است که در نقاط مختلف ایتالیا،البته معمولا در جنوب Alps و قسمت شمالی سیسیل یافت می شود.این نوع از زنبور ها از بستگان زنبور هایی که ازآخرین عصر یخبندان جان سالم به در بردند شناخته می شوند. زنبور عسل ایتالیایی در واقع شایع ترین نوع زنبور عسل است که به طور گسترده ای توزیع شده ،زیرا ثابت شده است که آن را کاملا با هر گونه آب و هوایی از دمای بالای گرمایی تا دمای سرد سازگار هستند،همچنین این نوع از زنبور عسل در مناطقی با آب و هوای مرطوب گرمسیری کمتر پربار و پروداکتیو اند.همچنین کندو ی آنها حالت ترمیمی دارد، به این معنی که کندو آن می تواند برای مدت زمان بیشتری مورد استفاده قرار گیرد.

 

 زنبور Carniolan

امروزه زنبور عسل Carniolan نیز یکی از گسترده ترین انواع زنبور در پرورش زنبور عسل است. یک زیرگونه از Apis mellifera carnica هستند همینطور با نام زنبور عسل غربی نیز شناخته می شوند.این نوع زنبور عسل بومی کشورهایی مانند اسلوانی، بخش جنوبی اتریش، برخی از مناطق کرواسی، بوسنی و هرزگوین، مجارستان، صربستان، بلغارستان و رومانی هستند.این گونه از زنبور ها موردتوجه بسیاری از زنبورداران قرار می گیرند، زیرا به سرعت تمایل به افزایش جمعیت دارند،همچنین کاملا امن دراستفاده از لباس محافظ کمتر و دود کمتر نسبت به گونه های دیگر می باشند.

زنبور قفقازی Caucasian Bee

زنبور عسل قفقازی بومی نواحی نزدیک اروپای شرقی به ویژه مناطق نزدیک دریای خزر است. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این زنبور نسبت به زنبور های دیگر زبان بلنداودر دسترسی به گل هاست که باعث تمایز این گونه با سایر گونه ها با زبانی با سایز نرمال اند.فقط یک مشکل شایع پرورش زنبور عسل قفقازی گرایش بیش از حد آنها به استفاده از چسب یاهمان glue برای محکم و سخت نگه داشتن کندو است.

 

زنبور Buckfast bee

انسانها همانطور که حیوانات رااهلی کردند،راههایی نیز برای دستکاری ژنتیکی زنبور عسل پیدا کرده اند تا بتوانند نیازهای خود را برآورده کنند.با این روش زنبور عسل buckfast  متولد شد. این زنبورهاابتدا در آلمان بکار رفته اند و تا کنون نیز پرورش داده می شوند. زنبورهای Buckfast تولید خوبی از عسل دارند، غریزه ی آنها برای خفگی کم است، به سرعت رشد می کنند البته به جز زمستان که رشد آرامی رشد دارند.

 

زنبور روسی Russian Bee

زنبور عسل روسی، همانطور که از نام آن مشخص است، در ناحیه ای از سرزمین Primorsky در روسیه ظاهر شده است.یکی از ویژگی های بسیار خوبی که زنبور روسی دارد مقاومت بالای آن در برابرانواع ویروس ها و انگل هااست که آلودگی با آنها می تواند تا حد زیادی بر تولید عسل تأثیر بگذارد. این نوع زنبور عسل در حال حاضر با گونه های دیگر زنبور عسل پرورش داده می شود تا زنبور عسل هایی با قابلیت مقاومت بیشتری تولید و گرده افشاندی کنند، هرچند مشاهده شده است که ترکیب آنها با سایر گونه های زنبور عسل باعث کاهش تولید و محصول دهی آنها می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود/ثبت نام